Surfing vs Riversurfing

Skoro každý, kdo jde poprvé surfovat na řeku si klade otázku: „Jak moc je to vlastně podobné surfování v  v oceánu? Někteří radikálnější surfaři tvrdí, že je to jako srovnávat jízdu na longboardu někde na konci vlny s jízdou na shortboardu v barelu. Zkusíme se odprostit od předsudků a porovnat oba způsoby surfování z různých hledisek. Na pomoc si vezmeme praktické i teoretické zkušenosti surfařů, kteří zkusili surfing ve skladké vodě…

Skutečnost, že vlny v řece jsou statické (nepohybují se), dělá celý proces chytání a vstávání jednoduší v porovnání se surfingem na oceánu, kde je vlna v pohybu směrem ke břehu a je potřeba potřeba být ve správný čas na správném místě. Při riversurfingu dochází ke střídání surfařů podle pořadí nebo domluvy a odpadá tak mnohdy předem prohraný boj o vlnu na lineupu s ostatními surfaři.

Dalším rozdílem mezi vlnou v řece a oceánu je její tvar. Vlny v oceánu jsou strmější a vyšší. Při riversurfingu se nesetkáme s hrůzu nahánějícími dropy, jak je známe ze surfování na oceánu. Vlny jsou nižší a jejich sklon mírný. Někdy se zdá až neuvěřitelné, že se dá na něčem tak placatém surfovat. Jestliže v oceánu jedete s vlnou od místa, kde se láme tak dlouho dokud okolnosti dovolí, na řece jste vlastně pořád na jednom místě a můžete si tak dopřát i několikaminutové „jízdy“.  To vám umožní udělat množství zatáček nebo triků za relativně stejných podmínek. Získáváte tak rychle jistotu v základních dovednostech nebo složitějších pohybech, které pak využijete při surfingu v oceánu.

pipeline-01

Jaké prkno zvolit? Dá se říct, že každé prkno, jehož tvar umožňuje chytat i relativně malé vlny a surfovat na nich je vhodné pro začátek s riversurfingem. Na některých řekách se dá surfovat dokonce i na funboardech až do velikosti 8′. Je však nutné vzít v úvahu, že čím delší prkno mám, tím větší je riziko, že se špička prkna bude dostávat při jízdě pod proudící vodu. To bývá nejčastější chyba a příčina pádu pro surfaře, kteří s ježděním na řece začínají. Zkušený surfař si po chvíli zvykne na jiný sklon vlny a špičku svého prkna si drží nad hladinou. Pokud se na řece rozhodnete surfovat pravidelně a chtěli byste si pořídit speciální prkno, pak se poohlédněte po krátkém prkně (délka začínající okolo 5’8″) tvaru fish, které zvládne menší rychlost vln v řece, ale pořád je dost krátké a akční na to, aby vám umožnilo pořádně diktovat i na malé vlně.

Obecně platí, že při surfingu by měl člověk umět správně odhadnout své dovednosti a limity. Surfování v řece s sebou přináší ještě další rizika, na která nejsme z oceánu zvyklí. Samozřejmostí je prozkoumání spotu (ideální je si místo prohlédnout při nízkém stavu vody) před tím než na něm poprvé zkusíme surfovat. Stejně jako v oceánu na nás totiž pod hladinou mohou čekat skály, kameny, zrádně mělké dno nebo silné proudy a válce. S čím se však v oceánu nesetkáváme jsou překážky a předměty plovoucí po hladině. Vždy mějte na paměti, že po hladině řeky může velmi rychle připlavat cokoliv od odpadků přes větve a klády až po raft plný vodáků. Dalším nebezpečím jsou lana a řetězy, kterými jsou na některých spotech kotveny pomocné prvky pro tvoření vlny.

Pokud se vám někdy někde naskytne možnost riversurfing vyzkoušet určitě ji využijte a pak si budete moct udělat vlastní názor,  jak obstojí ve srovnání se surfingem v oceánu.

STAY WET!

Disco Hips from Turkeymelt on Vimeo.