Surf’s Up – novinka na východním pobřeží USA

Koncem loňského roku byl ve městě Nashua (New Hampshire, USA) otevřen bazén s umělou vlnou pro indoor surfing.  Jaké jsou ohlasy několik týdnů po zahájení provozu?

Nashua leží ve státě New Hampshire poblíž hranice se státem Massachusetts. Od Atlantického oceánu je vzdálena asi 40 mil a žije zde přibližně 100 000 obyvatel. Nejbližší spoty pro surfing jsou vzdáleny 1 – 2h jízdy autem a díky studené vodě a krátké sezóně nejsou příliš navštěvované. Až do loňského roku to tedy z pohledu surfaře nebylo ničím zajímavé město. To se však změnilo díky projektu s názvem Surf’s Up, který je součástí poměrně velkého sportovního komplexu nabízejícího také skydiving, lezeckou stěnu a fishpipe.

Speciální bazén je umístěn v moderní budově s příjemným zázemím. Technologii na výrobu vlny dodala firma American Wave Machines, která patří v současné době k absolutní špičce v oboru a má na kontě několik dalších úspěšných realizací. V bazénu je instalován systém SurfStream a to rovnou ten největší. Výhodou SurfStreamu je, že umí vytvářet hned několik typů vln a zajezdí si na něm začátečníci, pokročilí i profesionálové. Vlna  je 4 – 10 m široká (podle zakoupeného typu) a jednoduše se tvaruje pro potřeby návštěvníků.  Pro děti a bodyboardisty vytváří překážka v bazénu vlnu nízkou a pomalou, plnou bublající pěny. Pro lidi, kteří stojí na prkně poprvé, je k dispozici 30m vysoká začátečnická vlna. Pro zkušenější surfaře je k dispozici klasická statická vlna, jak ji známe z riversurfingu, až do výšky 1,1m. A to nejlepší nakonec! SurfStream jako první umí vyrobit i vlnu s barelem. Je vysoká až 1.8m a může být pravá i levá, podle toho jak obsluha naskládá díly na dno. Bohužel jsme zatím neměli možnost indoor surfing vyzkoušet na vlastní kůži, ale ohlasy od surfařů, kteří to štěstí měli, jsou vesměs pozitivní. Výhodou je, že nemusíte čekat na swell a můžete jít surfovat bez ohledu na počasí. Vlna je stále stejná, dobře čitelná a odpadá problém s jejím chycením, což je SurfStream Nashuaideální pro začátečníky, kteří se během krátké chvíle naučí to, co by jim v oceánu zabralo desítky hodin. Zkušenější surfaři mohou zdokonalovat svou techniku a bez rizika trénovat nové manévry, které pak použijí na větších vlnách v oceánu. Přesto zkušenosti ze Surf’s Up a dalších surfparků ukazují, že z celkového počtu návštěvníků tvoří surfaři jen malé procento. Bazény zatím využívají pouze jako doplněk v případech, kdy nemohou surfovat na přírodních vlnách. Hlavním zdrojem příjmů pro provozovatele je široká veřejnost, která si chce surfing vyzkoušet nebo si prostě jen zablbnout, podobně jako v aquaparku.

Podobných zařízení zatím na světě není mnoho. Důvodem jsou vysoké náklady na pořízení a provoz. To by se však mohlo změnit. Surfing přitahuje celosvětově stále více lidí a dodavatelé technologií na výrobu vln se předhánějí v získávání zakázek od klientů ze všech kontinentů. Už teď je jisté, že v roce 2014 vyrostou nové surfparky v USA, Asii, Austrálii i Evropě. Tuto novou cestu surfingu stále více podporuje i ISA (International Surfing Association), která se snaží ve spolupráci se SIMA (Surf Industry Manufacturers Association) pomocí budování umělých vln ještě zvětšit surfový trh a dokonce dostat surfing do programu olympijských her v roce 2024. Budeme vše se zvědavostí sledovat a uvidíme, zda opravdu dojde  k masivnímu rozvoji surfparků, jak ho předpovídají odborníci ze surfového a zábavního průmyslu. A jestli taky nějaký náhodou nevyroste u nás…